Ozón: Klíč k pevnějšímu zdraví?

Ozon

Co je ozon

Ozon je přírodní plyn složený ze tří atomů kyslíku (O3). Vyskytuje se ve dvou vrstvách zemské atmosféry: stratosféře a troposféře. V stratosféře, ve výšce 10 až 50 kilometrů nad zemí, tvoří ozonová vrstva ochranný štít, který nás chrání před škodlivým ultrafialovým (UV) zářením ze slunce. Toto záření může způsobovat rakovinu kůže, oční choroby a oslabovat imunitní systém. V troposféře, tedy v té části atmosféry, kde žijeme, je ozon naopak škodlivý. Vzniká zde působením slunečního záření na emise z dopravy, průmyslu a dalších zdrojů znečištění. Troposférický ozon může dráždit dýchací cesty, zhoršovat astma a další respirační onemocnění. Vysoké koncentrace ozonu v ovzduší mohou mít negativní vliv i na rostliny a ekosystémy. Je důležité rozlišovat mezi stratosférickým ozonem, který je pro život na Zemi nezbytný, a troposférickým ozonem, který je pro lidské zdraví škodlivý.

Vlastnosti ozonu

Ozon je plyn s charakteristickým zápachem, který se skládá ze tří atomů kyslíku. V závislosti na koncentraci a délce expozice může mít ozon na lidské zdraví jak pozitivní, tak negativní účinky. V horních vrstvách atmosféry, stratosféře, tvoří ozon ochrannou vrstvu, která nás chrání před škodlivým ultrafialovým zářením ze slunce. Toto záření může způsobovat rakovinu kůže, oční choroby a oslabovat imunitní systém.

V přízemní vrstvě atmosféry, troposféře, je ozon považován za znečišťující látku. Vzniká chemickými reakcemi mezi oxidy dusíku a těkavými organickými látkami, které pocházejí z dopravy, průmyslu a dalších lidských činností. Vysoké koncentrace ozonu v přízemní vrstvě atmosféry mohou dráždit dýchací cesty, zhoršovat astma a další respirační onemocnění. Ozon může také poškozovat vegetaci a ekosystémy.

Je důležité rozlišovat mezi ozonem ve stratosféře, který je pro život na Zemi nezbytný, a ozonem v troposféře, který je škodlivý.

Vůně ozónu po bouřce, to je balzám na duši, připomínka síly a zároveň křehkosti přírody, jež v nás probouzí touhu žít a dýchat z plných plic.

Hana Nováková

Vliv na lidské zdraví

Ozon je plyn, se kterým se setkáváme v běžném životě. Jeho vliv na lidské zdraví je ale nejednoznačný. Zatímco ve stratosféře nás chrání před škodlivým UV zářením, v troposféře, tedy v úrovni, kde dýcháme, působí jako silný oxidant a může mít negativní dopad na naše zdraví.

Vlastnost Ozon (O3) Kyslík (O2)
Počet atomů kyslíku 3 2
Barva (ve vysoké koncentraci) Modrý Bezbarvý
Zápach (ve vysoké koncentraci) Ostrý, chlorový Bez zápachu

Při vyšších koncentracích ozonu v ovzduší se můžou objevit dýchací potíže, jako je kašel, podráždění krku, tlak na hrudi nebo zhoršení příznaků astmatu. Ozon dráždí sliznice dýchacích cest a plic, čímž snižuje jejich obranyschopnost vůči infekcím. Dlouhodobé vystavení zvýšeným koncentracím ozonu je spojováno se zánětlivými procesy v plicích a může vést k jejich trvalému poškození.

Děti, senioři a lidé s chronickými respiračními onemocněními jsou k negativním účinkům ozonu náchylnější. U dětí se prokázala spojitost mezi expozicí ozonu a rozvojem astmatu.

Je důležité sledovat informace o kvalitě ovzduší a v případě zvýšených koncentrací ozonu omezit pobyt venku, zejména v odpoledních hodinách, kdy bývají koncentrace nejvyšší.

Pozitivní účinky ozonu

Ozon je plyn s výraznými oxidačními vlastnostmi, které mu propůjčují zajímavé účinky na lidské zdraví. Je důležité si uvědomit, že ozon má pozitivní vliv pouze při specifických aplikacích a v přesně stanovených koncentracích. Ve vysokých dávkách může být ozon toxický a jeho vdechování ve vysoké koncentraci může vést k podráždění dýchacích cest.

V medicíně se ozon používá k dezinfekci ran, k léčbě zánětů a k ničení bakterií, virů a plísní. Ozonová terapie se uplatňuje také při léčbě akné, ekzémů a dalších kožních onemocnění. Využívá se i k dezinfekci pitné vody a v potravinářském průmyslu k prodloužení trvanlivosti potravin.

Je důležité zdůraznit, že ozonová terapie by měla být prováděna pouze kvalifikovaným zdravotnickým personálem a s použitím certifikovaných zařízení. Před zahájením jakékoli léčby ozonem je nezbytné konzultovat se svým lékařem, aby posoudil možná rizika a přínosy s ohledem na váš zdravotní stav.

Negativní účinky ozonu

Ozon je sice ve stratosféře prospěšný, ale v přízemní vrstvě atmosféry, kde dýcháme, může mít negativní dopad na naše zdraví. Jako silný oxidant dráždí dýchací cesty a zhoršuje příznaky astmatu, bronchitidy a dalších respiračních onemocnění. Expozice ozonu může vést k kašli, bolesti na hrudi, dušnosti a zánětům v plicích. Děti, starší osoby a lidé s chronickými respiračními chorobami jsou k těmto účinkům obzvláště citliví. Kromě dýchacích cest může ozon dráždit i oči, nos a krk. Dlouhodobá expozice ozonu může vést k trvalému poškození plic a zvýšenému riziku kardiovaskulárních chorob. Je proto důležité sledovat informace o kvalitě ovzduší a v případě vysokých koncentrací ozonu omezit venkovní aktivity, zejména fyzicky náročné.

Ozonová vrstva a její význam

Ozonová vrstva, štít nacházející se ve stratosféře, hraje klíčovou roli v ochraně života na Zemi. Pohlcuje většinu škodlivého ultrafialového (UV) záření přicházejícího ze Slunce. UV záření může mít na lidské zdraví negativní dopady, včetně spálení pokožky, předčasného stárnutí a rakoviny kůže. Ozonová vrstva funguje jako filtr, který brání tomuto škodlivému záření v pronikání na zemský povrch.

Nadměrné vystavení UV záření může oslabit imunitní systém a zvýšit riziko infekcí. Dlouhodobé vystavení UV záření může vést k poškození očí, včetně šedého zákalu. Ozonová vrstva je proto nezbytná pro udržení zdravé populace. Její oslabení, způsobené například lidskou činností a vypouštěním látek poškozujících ozonovou vrstvu, může mít vážné důsledky pro lidské zdraví.

Tipy pro ochranu před ozonem

Ozon je plyn, který může být ve vysokých koncentracích škodlivý pro naše zdraví. Vysoké hladiny ozonu se obvykle vyskytují během horkých slunečných dnů, zejména v odpoledních hodinách a večer. Sledujte předpověď počasí a zkontrolujte si informace o koncentraci ozonu ve vašem okolí. Pokud je předpovídána vysoká hladina ozonu, omezte venkovní aktivity, zejména v době největšího horka. Děti, starší lidé a osoby s dýchacími potížemi by měli být obzvláště opatrní. Pokud musíte jít ven, zkraťte dobu pobytu venku a vyhněte se namáhavé fyzické aktivitě. Zvýšená ventilace plic během cvičení vede k vdechnutí většího množství ozonu. Zůstaňte uvnitř v klimatizovaných prostorách. Pokud nemáte klimatizaci, zkuste navštívit nákupní centrum, knihovnu nebo kino. Nezapomeňte, že i krátkodobé vystavení vysokým koncentracím ozonu může mít negativní dopad na vaše zdraví. Buďte ostražití a chraňte sebe i své blízké.

Publikováno: 07. 12. 2024

Kategorie: medicína