Kašel: Kdy už s ním konečně za doktorem?

Kašel

Druhy kašle: Suchý vs. vlhký

Když vás trápí kašel, vaše tělo se vlastně snaží bránit a zbavit se všeho, co do dýchacích cest nepatří - ať už jde o hlen nebo různé dráždivé látky. V zásadě rozlišujeme dva druhy kašle. Ten suchý, který všichni dobře známe jako otravné suché pokašlávání bez hlenu, nás často budí v noci a může být způsobený třeba alergií nebo podrážděním od suchého vzduchu. Pak je tu vlhký kašel, při kterém se tvoří hlen - ten může mít různou barvu od průhledné přes bílou až po žlutou nebo zelenou, podle toho, co ho způsobuje. Tenhle typ většinou přichází s nachlazením nebo chřipkou. Je fajn vědět, že kašel samotný není nemoc, ale jen způsob, jak nám tělo říká, že něco není v pořádku. Pokud vás kašel trápí déle než týden nebo se k němu přidá horečka, problémy s dýcháním nebo dokonce vykašláváte krev, určitě zajděte k doktorovi. Způsob léčby se pak odvíjí od toho, jaký typ kašle máte a co ho vyvolalo.

Příčiny kašle: Od banálních po vážné

Kašel je běžný zdravotní problém, se kterým se většina z nás setká několikrát do roka. Když nás trápí, často zamíříme k doktorovi. Někdy jde jen o běžnou virózu, jindy může signalizovat něco vážnějšího. Nejčastěji za ním stojí nachlazení, chřipka nebo zánět průdušek - prostě klasické infekce dýchacích cest. To poznáme snadno, protože se přidá rýma, škrábe v krku a může se objevit i horečka. Spousta lidí ale neví, že za kašlem můžou stát i alergie. Třeba když jsme přecitlivělí na pyl, prach nebo chlupy domácích mazlíčků. V takových případech se kašel obvykle vrací podle sezóny nebo když přijdeme do styku s tím, na co jsme alergičtí. Kašel ale může spustit i kouření, špatný vzduch, pálení žáhy nebo některé léky. Ve výjimečných případech může být příznakem vážnějších nemocí jako zápal plic, tuberkulóza nebo rakovina. Pokud kašlete déle než tři týdny, vykašláváte krev nebo se nemůžete pořádně nadechnout, určitě navštivte lékaře. Ten zjistí příčinu a nasadí správnou léčbu.

Kašel u dětí: Kdy k lékaři?

Když naše děti začnou kašlat, není to nic neobvyklého. Často za tím stojí běžná viróza, která sama přejde během pár dnů nebo týdne. Jenže někdy může být kašel znamením něčeho vážnějšího. A jak vlastně poznáme, že už je čas zajít k doktorovi? Je potřeba hlavně sledovat, jak dlouho kašel trvá a jestli se neobjevují další příznaky. Pokud dítě kašle déle než dva týdny, má vysoké teploty, těžko se mu dýchá, sípá, vykašlává krev nebo hustý zelený či žlutý hlen, rozhodně bychom měli navštívit lékaře. U miminek do tří měsíců je nutné jít k doktorovi s jakýmkoliv kašlem, i když se zdá být mírný. Doktor pak podle příznaků a prohlídky zjistí, co za tím vězí, a poradí nám s léčbou.

Domácí léčba kašle: Tipy a triky

Když vás začne trápit kašel, je dobré vědět, že jde vlastně o přirozenou obranu našeho těla. Tímhle způsobem se organismus snaží zbavit všeho, co v dýchacích cestách nemá co dělat - ať už je to hlen nebo různé dráždivé látky. Příčin může být spousta, od obyčejné rýmy až po vážnější onemocnění. Máte-li s kašlem potíže, existuje pár osvědčených domácích fíglů, které vám můžou pomoct. Pozor ale - pokud kašel trvá déle než týden, zhoršuje se nebo se objeví teplota, těžko se vám dýchá nebo dokonce vykašláváte krev, nečekejte a běžte k doktorovi. Domácí léčení prostě někdy nestačí.

Nejdůležitější je pít hodně tekutin, hlavně teplých. Skvělý je třeba bylinkový čaj s medem a citronem - med příjemně zklidní podrážděný krk a citron dodá vitamín C pro posílení imunity. Pomůže taky kloktat slanou vodu, dýchat páru nebo si doma pustit zvlhčovač vzduchu. A samozřejmě - odpočívejte a vyhýbejte se všemu, co by mohlo dráždit - třeba cigaretovému kouři nebo prachu.

Léky na kašel: Volně prodejné i na předpis

Kašel dokáže pořádně potrápit a znepříjemnit běžný den. Každý z nás to dobře zná - škrábe v krku, dráždí ke kašli a nejhorší bývá v noci, když se snažíme usnout.

Naštěstí můžeme zajít do lékárny, kde seženeme různé přípravky na zklidnění kašle. Ty běžně dostupné obsahují třeba butamirát nebo dextrometorfan, které pomáhají hlavně při tom nepříjemném suchém kašli. Když je kašel hodně silný a běžné léky nezabírají, lékař může předepsat účinnější přípravky s obsahem kodeinu.

Kromě léků si můžeme pomoct i jinak. Osvědčené je popíjet teplý čaj s medem, dát si parní inhalaci nebo si do ložnice postavit zvlhčovač vzduchu. Rozhodně bychom se měli vyhnout zakouřeným prostorům. Kdyby kašel neustupoval ani po týdnu, je lepší zajít k doktorovi a nechat se vyšetřit, aby se vyloučilo něco vážnějšího.

Kašel je trubka, do níž člověk troubí na ústup, když ho životní bitva unaví.

František Krátký

Prevence kašle: Posilujte imunitu

Když chcete předejít nepříjemnému kašli a dalším nemocem, vsaďte na silnou imunitu. Základem je zdravě žít - dopřát si kvalitní spánek, hýbat se a jíst pestrou stravu plnou čerstvého ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva. Pro posílení obranyschopnosti těla jsou nezbytné vitamíny a minerály, hlavně céčko, déčko a zinek. V době, kdy řádí chřipky, se raději vyhněte nemocným lidem a nezapomínejte si pořádně mýt ruce. Obyčejné mytí mýdlem a vodou je sice jednoduché, ale spolehlivě vás ochrání před bacily. A ještě jedna rada - v místnostech, kde trávíte hodně času, si pořiďte zvlhčovač vzduchu. Pomůže vám udržet sliznice vlhké a lépe se vám bude odkašlávat.

Kdy je kašel nebezpečný?

Když vás trápí kašel, většinou to není nic vážného a za pár dnů sám přejde, hlavně když jde o běžnou rýmu nebo nachlazení. Ale někdy je potřeba zbystřit a zajít k doktorovi. Pokud kašel neustupuje a trápí vás déle než tři týdny, může to být známka něčeho závažnějšího a rozhodně byste to neměli brát na lehkou váhu. Zvlášť nebezpečné jsou případy, kdy se ke kašli přidá vysoká horečka, těžko se vám dýchá nebo vykašláváte krev či hlen s krví. To už je potřeba okamžitě navštívit lékaře. Tyhle příznaky totiž můžou ukazovat třeba na zápal plic nebo bronchitidu, ale i na další vážné nemoci. Proto je vždycky lepší zajít k doktorovi - ten zjistí, co za tím vězí, a nasadí správnou léčbu.

Komplikace kašle: Co hrozí?

Když vás trápí kašel, nemusí to být nic vážného, ale někdy může přinést řadu nepříjemností, zvlášť když se ho nemůžete dlouho zbavit. Když hodně kašlete, můžete si namoci svaly na hrudi a břiše, což pak pěkně bolí a není to nic příjemného. U některých lidí, hlavně starších s řídkými kostmi, může silný kašel dokonce vést k natržení svalů nebo prasklému žebru. Když kašel neustává, může vám podráždit hlasivky, začnete chraptět, ztrácet hlas, nebo se vám na hlasivkách udělají uzlíky. A to není všechno - když vás kašel trápí dlouhodobě, může vám to pořádně zamotat hlavu. Budete unavení, špatně spát, a jak vás ten věčný kašel otravuje, můžete být podráždění nebo skleslí. Pokud kašlete déle než tři týdny, zajděte radši k doktorovi. Ten zjistí, co za tím vězí, a pomůže vám se toho zbavit.

Vlastnost Suchý kašel Vlhký kašel
Přítomnost hlenu Ne Ano
Zvuk kašle Dráždivý, štěkavý Hloubavý, chrčivý

Život s chronickým kašlem

Žít s dlouhodobým kašlem není vůbec jednoduché. Ten otravný kašel vám dokáže pěkně znepříjemnit každý den a někdy přinese i další zdravotní potíže. Když vás trápí kašel déle než dva měsíce, mluvíme už o chronickém kašli. Ten může mít spoustu různých příčin - od běžných alergií přes astma až po problémy se žaludkem nebo vážnější plicní onemocnění. Proto byste neměli vyčkávat, až kašel sám přejde. Raději zajděte k lékaři, který zjistí pravou příčinu a doporučí vám tu správnou léčbu. Ta se může u každého lišit - někdy stačí prášky, jindy je potřeba změnit životní styl, a občas jsou nutné i složitější lékařské zákroky.

Publikováno: 11. 05. 2025

Kategorie: zdraví