Bradavka: Co o tomto kožním problému potřebujete vědět

Bradavka

Co je bradavka?

Bradavka je malý výrůstek na kůži nebo sliznici, který může mít různý tvar a barvu. Může být hladká, drsná, plochá nebo vystouplá. Bradavky jsou virového původu a jsou způsobeny lidským papilomavirem (HPV). Virus se přenáší přímým kontaktem s infikovanou kůží nebo sliznicí. Bradavky se nejčastěji vyskytují na rukou, nohou, obličeji a genitáliích. U dětí se bradavky často objevují na kolenou a loktech. Bradavky nejsou obvykle bolestivé, ale mohou svědit nebo krvácet. Většina bradavek je neškodná a sama odezní během několika měsíců nebo let. Existují však i typy HPV, které mohou vést k rakovině děložního čípku, vulvy, penisu nebo konečníku. Proto je důležité navštívit lékaře, pokud máte bradavky v oblasti genitálií nebo pokud máte bradavky, které se mění, krvácejí nebo vám způsobují potíže. Léčba bradavek závisí na jejich typu, umístění a závažnosti. Mezi možnosti léčby patří zmrazení, laserová terapie, chirurgické odstranění a lokální léky. Je důležité si uvědomit, že i po odstranění bradavky se může virus HPV v těle vyskytovat a bradavka se může znovu objevit.

Příčiny vzniku bradavic

Bradavice, ty otravné malé výrůstky na kůži, trápí lidi už od nepaměti. Ale co je vlastně způsobuje? Na vině je virus lidského papilomaviru, zkráceně HPV. Existuje více než 100 typů HPV a každý z nich má na svědomí jiné potíže. Některé typy způsobují bradavice na rukou a nohou, jiné zase genitální bradavice. HPV se šíří přímým kontaktem s nakaženou kůží. To znamená, že se můžete nakazit dotykem s někým, kdo má bradavice, nebo sdílením ručníků, žiletek či jiných osobních věcí. Virus se snadno šíří ve vlhkém prostředí, proto jsou veřejné sprchy, bazény a šatny ideálním místem pro jeho přenos. Imunitní systém hraje v boji s HPV klíčovou roli. Lidé s oslabenou imunitou, například pacienti s HIV nebo ti, kteří užívají imunosupresiva, jsou náchylnější k rozvoji bradavic. Je důležité si uvědomit, že ne každý, kdo přijde do kontaktu s HPV, se nakazí. U většiny lidí si imunitní systém s virem poradí a bradavice se vůbec neobjeví.

Typy bradavic

Bradavice, ty otravné malé výrůstky na kůži, můžou mít různé podoby. Nejčastěji se setkáváme s verrucae vulgares, lidově nazývané obyčejné bradavice. Tyhle prevíty jsou drsné na dotek a mají šedohnědou barvu. Objevují se nejčastěji na rukou, ale klidně se usadí i jinde. Dalším typem jsou plantární bradavice, které si libují na ploskách nohou. Tyhle potvory můžou být pěkně bolestivé, protože se zarývají hlouběji do kůže. A pak tu máme ploché bradavice, které jsou, jak už název napovídá, ploché a hladké. Nejčastěji potrápí děti a mladistvé a objevují se ve skupinkách. Na závěr tu máme nitkovité bradavice, které vypadají jako tenké vlásky. Tyhle nezbednice si rády hoví na obličeji, krku a víčkách.

Bradavice a jejich léčba

Bradavice, ty otravné malé výrůstky na kůži, trápí mnoho z nás. Ať už se objeví na rukou, nohou nebo jinde na těle, dokáží být pěkně nepříjemné. Co je ale vlastně způsobuje? Na vině je virus lidského papilomu, zkráceně HPV. Ten se snadno šíří kontaktem s nakaženou kůží, a tak si bradavici můžete přinést i z bazénu nebo sauny.

Bradavice se projevují jako drobné, tvrdé bulky na kůži, někdy s drsným povrchem. Často připomínají květák a jejich barva se pohybuje od tělové až po tmavě hnědou. Dobrou zprávou je, že většinou samy od sebe zmizí, a to do dvou let. Někdy je ale potřeba jim trochu pomoct.

Existuje celá řada způsobů, jak se bradavic zbavit. V lékárně seženete volně prodejné přípravky s kyselinou salicylovou, která bradavici postupně rozpustí. Další možností je zmrazení tekutým dusíkem, které provede lékař. Ten vám může doporučit i další metody, jako je laser, chirurgické odstranění nebo různé druhy mastí.

Důležité je nepokoušet se bradavice odstraňovat svépomocí. Mohli byste si tak způsobit infekci nebo jizvy. Pokud vás bradavice trápí, neváhejte se obrátit na svého lékaře nebo dermatologa, který vám poradí nejvhodnější léčbu.

Prevence a domácí péče

Bradavky, malé výrůstky na kůži nebo sliznici, jsou běžným kožním problémem způsobeným lidským papilomavirem (HPV). I když jsou bradavice obvykle neškodné, mohou být nakažlivé a někdy i esteticky rušivé. Existuje několik kroků, které můžete podniknout k prevenci bradavic a k péči o ně doma:

Dodržujte hygienu: Pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou je zásadní pro prevenci šíření HPV. Vyvarujte se sdílení osobních věcí, jako jsou ručníky, žiletky a ponožky, abyste minimalizovali riziko infekce.

Chraňte svou pokožku: Pokud máte na kůži ranky nebo oděrky, ošetřete je dezinfekčním prostředkem a zakryjte je náplastí, abyste zabránili vniknutí viru.

Posilujte imunitní systém: Zdravý imunitní systém je schopen bojovat s virovými infekcemi, včetně HPV. Dbejte na dostatek spánku, zdravou stravu a pravidelný pohyb.

Vyhněte se kontaktu s bradavicemi: Nedotýkejte se bradavic na sobě ani na ostatních lidech. Pokud se bradavice dotknete, okamžitě si umyjte ruce.

Používejte volně prodejné přípravky: V lékárnách jsou k dispozici různé volně prodejné přípravky s kyselinou salicylovou nebo s kyselinou mléčnou, které pomáhají odstranit bradavice. Před použitím jakéhokoli přípravku si pečlivě přečtěte návod k použití.

Domácí prostředky: Některé domácí prostředky, jako je jablečný ocet nebo tea tree olej, mohou mít antivirové vlastnosti a mohou pomoci zmírnit příznaky bradavic. Před použitím jakéhokoli domácího prostředku se poraďte se svým lékařem.

Je důležité si uvědomit, že domácí léčba nemusí být vždy účinná a v některých případech může být nutná návštěva lékaře. Pokud máte obavy o své bradavice, pokud se bradavice zvětšují, krvácí nebo se šíří, nebo pokud máte oslabený imunitní systém, vyhledejte lékařskou pomoc.

Publikováno: 01. 07. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Jindra Křížová

Tagy: bradavka | malý výrůstek na kůži nebo sliznici